piątek, 11 stycznia 2013

Kawa - nagroda za poranne wstawanie

Nie lubię wstawać rano. Należę chyba do osób które potrzebują więcej snu niż przeciętnie. Jedyna nagrodą za poranne wstawanie jest dla mnie kawa. A właściwie dwie :). Z ekspresu, z mlekiem pół na pół.
Kiedyś kawa nie miała dobrej prasy w odniesieniu do wpływu na nasze zdrowie.
W ostatnim czasie poznano lepiej jej właściwości i na szczęście dla smakoszy kawy, przy zachowaniu rozsądku co ilości wypitych filiżanek, mogą oni spokojnie delektować się jej smakiem.

Wyniki większości dostępnych badań epidemiologicznych sugerują, że spożycie poniżej 300 mg/dobę (co jest równoważne z 3 filiżankami kawy), nie wiąże się z ryzykiem dla zdrowia.  U osób regularnie spożywających kofeinę pojawia się tolerancja na  objawy  co powoduje jednocześnie, że własności stymulujące kofeiny są silniejsze u osób spożywających ją okazjonalnie niż u osób pijących kawę regularnie.

Wykazano w badaniach, że umiarkowane picie kawy :

 • Nie wpływa na wystąpienie nadciśnienia i nie powoduje podwyższenia ciśnienia
 • Nie ma wpływu na ryzyko chorób układu krążenia
 • Kawa filtrowana i kawa rozpuszczalna nie podwyższają stężenia cholesterolu we krwi, efekt taki być może ma kawa gotowana i niefiltrowana ze względu na obecność terpenów
 • Regularne picie kawy nie wpływa istotnie na ryzyko jakiejkolwiek choroby nowotworowejPonadto w dostępnych badaniach naukowych wykazano wiele potencjalnych korzyści z regularnego picia kawy:

·         Może mieć ochronny wpływ przed wystąpieniem cukrzycy typu II

·         Może wpłynąć na obniżenie ryzyka rozwoju choroby Alzheimera

·         Może zmniejszyć ryzyko choroby Parkinsona

·         Zmniejsza ilość wypadków drogowych u kierowców jeżdżących nocą

·         Poprzez rozszerzenie oskrzeli poprawia komfort oddychania u pacjentów z astmą

·         Ma korzystne działanie w zapobieganiu kamicy nerkowej

·         Zmniejsza bóle migrenowe

·         Umiarkowane spożycie kawy może stanowić korzystny składnik kuracji odchudzającej

·         Może chronić przed rozwojem kamieni żółciowych

·         Umiarkowane picie kawy może pomóc w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania wątroby


Są pewne ujemne działania kawy - nadkwasota, osteoporoza oraz nieprzyjemne objawy przy przedawkowaniu - ale w obliczu cudownych kilkunastu minut rano przy filiżance kawy nie będę się dziś nad tym zastanawiać :)

2 komentarze:

 1. Mam nieco inną nagrodę za poranne wstawanie (daję ją sobie raz w tygodniu). Jednak za nagrodą powinna iść i kara - mnie od jakiegoś czasu z łóżka podnosi myśl, że za włączenie drzemki lub późniejsze wstanie, będę robiła burpees (krokodylki). Ilość wystarczająca, by było bolesne, ale żebym była w stanie fizycznie je zrobić

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. oczywiście nie wiedziałam, co to są krokodylki, sprawdziłam na You Tube, to jakaś masakra, nie zrobiła bym ani jednego. A jaka jest nagroda, nie robienie burpees ?:)

   Usuń